MiniExperimenty

strana --- 1 --- 2 --- 3 --- 4 --- 5 --- domov
Difúzia

Difúzia

Do nádoby s vodou kvapni pár kvapiek atramentu alebo vhoď zrniečka manganistanu draselného (dostať ho v lekárni). Dochádza k difúzii - prenikaniu molekúl jednej látky medzi molekuly druhej látky. V teplej vode je difúzia rýchlejšia.
Potápač-kartezián

Potápač-kartezián

Do fľaše od kompótu vlož fľaštičku od liekov čiastočne naplnenú vodou (hore dnom). Fľašu doplň po okraj vodou a uzavri fóliou (uchyť ju gumičkou). Stláčaj fóliu a pozoruj správanie potápača. (pokus je možné robiť aj s PET fľašou a skúmavkou, stláčame okraje fľaše).
Voda v pohári

Voda v pohári

Malý pohár ponor do väčšej nádoby, úplne ho naplň a vyťahuj ho hore dnom tak, aby boli jeho okraje pod hladinou vody. Voda z pohára nevytečie.
Porovnávanie objemu nádob

Porovnávanie objemu nádob

Budeme potrebovať rôzne poháre, šálky alebo liekovky. Nádoby postupne napĺňame vodou a ich obsah prelievame do PET fľaše, na ktorú si nameraný objem zakaždým zaznačíme farebnou fixkou (obsah fľaše pred každým meraním vylejeme). Ak je meraná nádoba príliš malá (liekovka z celaskonu) postupujeme tak, že do fľaše nalejeme jej obsah niekoľkokrát. Objem najmenšej nádoby môžeme použiť ako jednotku, napr. objem môjho pohára je 10,5 liekoviek z celaskonu.