MiniExperimenty

strana --- 1 --- 2 --- 3 --- 4 --- domov
Vodná para v našom dychu

Vodná para v našom dychu

Ľudské telo obsahuje veľa vody. Voda vzniká aj pri chemických reakciách v bunkách nášho tela. Vodu vydychujeme v podobe vodnej pary. Najľahšie tento jav pozorujeme v zime. Vezmi malé zrkadielko a niekoľkokrát naň dýchni. Na zrkadle sa zráža voda. Takto zisťujeme pri prvej pomoci či človek dýcha. Miesto zrkadla môžeme použiť kúsok skla alebo mobilný telefón.
Príprava oxidu uhličitého

Príprava oxidu uhličitého

Do fľaše nalejeme ocot, do balóna napsypeme trochu sódy bikarbóny. Balón nasadíme na fľašu a sódu presypeme do octu. Prebieha chemická reakcia, pri ktorej vzniká oxid uhličitý. (množstvá látok volíme podľa veľkosti fľaše a podľa toho koľko plynu chceme vyrobiť).

Plyn z odpadkov

Do fľaše dáme rôzne odpadky (biologický odpad - ohryzok jablka, zvyšky obeda, šupy zo zemiakov), uzavrieme ju balónom a postavíme na teplé miesto (za okno). Pozorujeme ako sa balón napĺňa hnilobnými plynmi, ktoré vznikajú pri rozklade organických látok.
Padák

Padák

Z mikroténu alebo igelitu vystrihneme štvorec. Na rohy štvorca nalepíme kúsky špagátu, zviažeme ich a zaťažíme plastelínou. Padák spúšťame z rôznej výšky.